روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

دوباره شروع!

Tags: ,

اوه اوه اوه! عجب خاکی گرفته اینجارو! این اولین عکس العمل من بعد از سه سال وچند ماه نبودن میتونه باشه! باید خیلی حال خوبی داشته باشم که بعد از این همه مدت دوباره دارم به اینجا سر میزنم و هوس کردم دوباره بنویسم ! البته خیلی هوس های دیگه هم به سرم زده،  حالا بماند. احتمالا باید در باره این حرف بزنم که چرا نبودم و چی شد و چه خبر ها بود… که نه نمیزنم، ولش کن،  خیلی حوصله سر بره بخوای به خاطر گفتن همچین چیزهایی بعد از سه سال و چند ماه به اینجا سر بزنی!

تنها چیزی که بعد از این همه مدت جذابیت گزارش دادن داره ، وضعیت نارسیس و تاکس و رفقاشون هست، اوه آره!  این همه مدت من را کلافه کردن از بس به نحو های مختلف درخواست میدادن که دربارشون بنویسم. خیلی اعصاب خورد کنه که تنها راه ارتباطیشون با دنیای بیرون باشی، چون واقعا وقت نداری به درخواست های وقت و بی وقتشون جواب بدی، برای همین هم این مدت بجز عید ها که کارت های تبریک عیدشون را منتشر میکردم دیگه کاری به کارشون نداشتم! البته تو این چند سال اتفاق جدیدی افتاد و یه شبکه اجتماعی جدید به نام instageram آمده  که بخشی از روزم را اونجا تلف میکنم. نارسیس و رفقاش هم از این فرصت استفاده کردن و درخواست ایجاد اکانت هاشونو برای من فرستادن. بله اونجا دیگه نمیتونستم بشون بگم وقت ندارم چون داشم! پس تنها درخواست دیگه ای که انجام دادم  ساختن صفحه اینستاگرامشون  بود، الانم سفارش دادن که یادم نره لینکشم بزارم!

 

Tux.NarcisStory

Tux.NarcisStory

Narcis.NarcisStory

Narcis.NarcisStory

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

و اما چه خبر از نارسیس و تاکس و رفقا؟ بزرگ شدن؟ عوض شدن؟ الان چجوری زندگی میکنن؟ اوه آره، بزارید یه گزارش مختصری بدم:

نارسیس از نظر سنی هیچ فرقی نکرده ولی از نظر تجربی بزرگ تر شده، الان با دوستش تولو زندگی میکنه وتوی یه شرکت مشغول کاره، آخرشم Sysadmin شد، امیدوارم مجبور نباشم توضیح بدم سیس ادمین یعنی چی، چون تنها کسی که میدونه سیس ادمین چیه یک سیس ادمینه!

تاکس هم یه خونه اجاره کرده و داره از زندگی بدون نارسیس لذت میبره، البته بعضی اوقات دلشون تنگ میشه ولی بعد از یه دیدار کوچیک دوباره دلایل این که چرا بهتره دور از هم زندگی کنن مرور میشه  و هرکی میره سر زندگی خودش. بیشتر وقتش را به کد زدن  مشغوله، یک روز در هفته هم برای سلامتیش میره استخر و درآمدش از پروژه های فیری لنسر میگذره.

بقیه دوستان نارسیس و تاکس هم یه گوشه کناری دارن زندگی میکنن. بعضی ها یه محله اون ور تر و بعضی ها چند کشور اون ور تر. نکته مثبتش اینه که همشون زندن . نکته منفیش اینه که دلشون تنگ شده… دلشون تنگ میشه…!

این که دوباره چیزی اینجا نوشتم شاید معنیش اینه که قراره بازم بنویسم وگرنه اصلا دلیلی نداشت وردپرس را آپدیت کنم برای یه گزارش دادن از این دردسر ها! 😉

inkscape+office

TAGS: None

خیلی وقت بود که اینجا چیزی ننوشته بودم! حتی دامین هم تغیر کرده:)) خوب و اما! دوستایی که من را میشناسن میدونن خیلی از برنامه Inkscape خوشم میاد و خیلی هم ازش استفاده میکنم. دوستایی که بیشتر من را میشناسن میدونن که ترجیح میدم همه کار هامو با inkscape انجام بدم حتی اگر خیلی به ماهیت این برنامه مربوط نباشه!مثلا چند تا از اون کارها:

دوست دارم داکیومنت هام را با این برنامه تهیه کنم! مخصوصا اگر قراره عکس و چیزی بیش از نوشته باشه! یا حتی با inkscape، اسلاید هام را بسازم!به نظر من این کارها را خیلی راحت میشه با inkscape انجام داد ولی نه خشک و خالی! نیاز به یه سری extension های جالب داریم. توی اسلاید زیر extension ها رو معرفی کردم و این اسلاید [1] را هم با برنامه Sozi ساختم :

برای دیدن اسلاید روی عکس کلیک کنید
برای دیدن اسلاید روی عکس کلیک کنید

 

احتمالا میدونید که فرمت خروجی پیش فرض Inkscape فرمت SVG هست.این فرمت تصاویر وکتور هست و تصاویر وکتور هم خاصیت خودشون را دارند ولی علاوه بر اون این فرمت از خانواده xml محسوب میشه و بنابراین ویژگی های این خانواده را به ارث میبره! بزار بتون بگم که منظورم از این وراثت چی هست!! مثلا توی ویکی پدیا و مدیا تمام تصاویر وکتور با فرمت SVG هستند. با این پیش فرض تصویر نوار زمان لینوکس را در نظر بگیریدو همچنین زبان xhtml را!

  • میدونید که توی xhtml شما میتونید یک قسمت هایی از متن را به یک آدرس  لینک کنید، پس توی svg هم باید بتونید! خوب اگر به عکس نوار زمان لینوکس دقت کنید میبینید که اسم تمام توزیع ها به یه صفحه یا سایتشون لینک شده.
  • فایل xhtml را میتونید با text editor ها ویرایش کنید این ویژگی برای svg هم صادقه. همین فایل نوار زمان لینوکس را ذخیره کنید و با یه ویرایشگر متنی باز کنید تا متوجه بشید که موضوع چی هست!
  • در xhtml چون text هست قابلیت این را داده که توش جستجو کنید. خوب توی صفحه‌ای که تصویر نوار زمان لینوکس باز هست کلید ctrl+F بزنید و اسم یک توزیع را جستجو کنید!منظورم اینه که میشه توی متن های عکس جستجو کرد.
  •  و هر چیز دیگه ای که از ویژگی های خانواده xml باشه را svg هم داره! از جمله این که با تمام مرور گرهای مدرن باز میشه 😉

 

[1]اسلاید در slideshare.

نارسیس و تاکس – دستخط

TAGS: None

روز گذر – ۹۱/۰۹/۲۹ – اسلاید سمینار svg

Tags: ,

چند روز پیش یه سمینار در باره svg داشتم. البته اونقدر که برای اسلاید وقت گزاشتم،  برای نظم مطالب وقتی نزاشتم و سمینار که تموم شد به این نتیجه رسیدم که کلی از مطالب را نگفتم:D  ولی این مدل اسلاید ساختن  برام جالب بود! اگر میپرسید با چی ساختمش مسلما جوابی که میشنوید Inkscspe هست.

svg هم فرمت خیلی جالبی هست. فکر نمیکردم همچین داستانه دور و درازی داشته باشه، برای همین سر این سمینار غافلگیر شدم. حالا هم میخوام بیشتر در بارش یاد بگیرم.

* میگن همین امروز فردا دنیا تموم میشه پس خدا حافظی کنیم؟ نه؟ :))

چند تا برنامه و یک اندروید( نقطه بازی)

TAGS: None

همینجوری خواستم یه چیز بنویسم، حتی چرت پرت :D! دیدم چیزی که این چند روز برام جالب بود سر و کله زدن با تبلت جدید و اندرویدش و اسباب بازیهاشه. یه چند تا چیز هم پیدا کردم که خیلی به درد ادمهای مشغول میخوره، مثلا :

یه چیز جذاب که دیدم این بود که  میشه برنامه روزانه ای که توی تقویم گوگل(google calendar) مینویسیم را  از اون ور، با برنامه تقویم اندروید همگام کنیم و بعد  آلارمه، تقویم اندروید را  جوری تنظیم کرد که برنامه روزانمون را بمون یاد آوری کنه(مثلا جیق بزنه یا زنگ یا بوق! بستگی به شرایط داره! ).


توی تقویم گوگل یه چیزی به نام tasks هم وجود داره و توی اندروید با برنامه‌ی Gtasks  میشه با taskها  کار کرد.
البته هم حساب تقویم اندروید و هم Gtasks را میشه از حساب کاربری گوگلمون جدا کنیم و مستقل روی تبلت(یا موبایل)، کارها و برنامه روزانمون را وارد کنیم. ولی همگام کردنش با حساب گوگل و این که دیگه هرجا بریم و اینترنت داشته باشیم ، برنامه روزانه و لیست کارهامون در دسترسه، خاصیت دلچسب خودش  را داره.

چیزی که توی اندروید خیلی دنبالش بودم ، یه کلاینت خوب برای identi.ca بود! برنامه های زیادی هم برای این موضوع پیدا کردم، مثلا،Microblog ،‌ Jiminy ،Sonet،RapidFire و… ولی با همشون مشکل داشتم ، چون  کرش میکردند، یا  محیط کار و امکانات بدی داشتن! ولی بالاخره چیزی که میخواستم را پیدا کردم. کلاینت Twidere هم کرش نکرد و هم محیط خوبی داشت.

حالا قسمت جالب موضوع:

خیلی اوقت دنت هایی که مینویسیم یه جور task هستن، مثلا :
دنت:”اوه! یادم امد که یه جلسه دارم باید اسلایداشو اماده کنم ”
یا ممکنه یه نفر توی ایدنتیکا/توییتر یه کاری را بمون یاد اوری کنه که باید به لیست تسک هامون اضافه شه:
دنت:”@felani کتاب منو بیاری امروز ! یادت نره ”
با Twidere میتونیم خیلی راحت اون دنت را به لیست task هامون توی Gtasks اضافه کنیم.(یا میشه دنت را انتخاب کرد و اس ام اس زد یا ایمیل یا یه سری کارا دیگه)


*پ.ا.ن.و: برنامه Backcammon هم خیلی چیز خوبی بود. مخصوصا اگر بزاریش سر بازی دو نفره بعد تبلت را بزاری وسط و با یک نفر ادم حقیقی دیگه تخته نرد بازی کنی.

روز گذر – ۹۱/۰۲/۱۷

TAGS: None

نزدیک چند ماهه که شهر زندگیم تغیر کرده و دوری از دوستای قدیمی و پیدا نکردن و جایگزین نشدن دوستای جدید از نظر روحی، شاید این روزا،  یک جور فشار و ناراحتی برام به همراه اورده .تغیرات ناگهانی و غیر قابل پیش بینی ادم را دچار حس متضادی از وضعیتی که توش هست میکنه ولی قدرت تفکر خیلی حیرت اوره. یک دوست، توی همچین شرایطی، کتاب به سوی کامیابی  که نویسندش آنتونی رابینز هست را بهم هدیه داد. چیز های خوبی توش نوشته بود و آدم تعجب میکنه که چقدر تفکراتش میتونه واقعیات را تحت تاثیر قرار بده. سال ها قبل هم یه کتاب به اسم قدرت تفکر خونده بودم ، کتابش خیلی قدیمی بود و الان یادم نمیاد حتی نویسندش کی بود. تفکر میتونه به ادمی که پا نداره قدرت حرکت بده  یا از ادمی که پا داره قدرت حرکت را بگیره. ما خیلی وقت ها مراقب افکارمون نیستیم و میزاریم فکرمون هرجا میخواد بره و فکر میکنیم این یه چیز غیر ارادی هست. فکر میکنم حس دلتنگی و این جور افکار هم نیاز دارن کنترل شن  🙂

این روز ها یه کتاب دیگه را هم شروع کردم به خوندن که خیلی جالبه، اسمش بازی ها- روانشناسی روابط انسانی، هست و نویسندش اریک برن. اگر فیلم، آتش بس  را دیده باشید، توش مدام از این حرف میزنه که هر ادمی یه بچه و یه بالغ و یه والد داخل خودش داره و توی برخوداش دراجتماع  و با ادم های دیگه  داره با یکی از این شخصیت ها با طرف مقابلش رو به رو میشه ، تو این کتاب هم محور بحث ها سر این موضوع هست و بیشتر پیش رفته و چیزای جالبی را برسی کرده.

این روزا میشه گفت کارم را هم شروع دارم میکنم، که دیگه کاملا به لینوکس ربط نداره ولی در باره چیزی هست که دوست دارم، یعنی شبکه.

تاکس هم مدت زیادیه که ازش خبر ندام ، چند روز پیش داشتم داستان اسباب بازی های ۲ را میدیدم ، اون تیکش که wheezy از یه گوشه، پشت کتاب و خاک پیدا میشه . یاد نارسیس و تاکس و همه شخصیت هایی که ساخته بودم افتادم. دلم براشون تنگ شد، خیلی سخته هیچ ایده ای برای زنده کردنشون نداشته باشی، شخصیتایی که  حتی  هنوز جاشون را  هم پیدا نکرده بودن. تاکس سخت گیر ، نارسیسه سر خوش ، شلتاکس منطقی ولی ماجرا جو، اوبی و کوبی خرابکار ، سوزه ی گوش به فرمان ، گنوم تاکس و کی دی ای تاکس که چیزی سرشون نمیشد ولی عاشق بحث فنی بودن :))

 

تیشرت دبیان-ی و پازل !

Tags: , , , , ,

نزدیک چند ماه قبل، یک موضوع باعث شد که برای debian یه طرح بکشم، طرحی که هم میخواستم هنری باشه و هم کاربردی. این فکر یک تصمیم، بدون مواد اولیه بود، مثل یه پازل که باید تیکه هاشو پیدا میکردم و کنار هم میچیدم.


چیزی که من را به طرح نهایی رسوند یعنی تقریبان آخرین  تیکه ی  پازل،این  infographic بود، که همه اطلاعاتی که میخواستم را داشت :

تیکه ی اول پازل این بود که، از همون اول میخواستم شکل نهایی برای چاپ روی تیشرت مناسب باشه .

وقتی طرح تیشرت تموم شد دیدم چرا طرح را بیشتر پیش نبرم و یه infographic ,واقعی تر نباشه؟و این تیکه ی بعدی پازل بود! برای همین یه تغیراتی توش دادم و در نهایت تاریخ ها به تصویر اضافه شد و برای تصویر روی موس پد هم مناسب بود .

یک تیکه دیگه پازل یه آدمی بود  که  اسم شخصیت های ورژن های  دبیان  یادش میرفت و باشون مشکل داشت، من هم طرح را جوری کشیدم که شکل هر شخصیت با حروف اسم خودش ساخته شده! البته میدونید که اگربخوایم هم شکل شخصیت را داشته باشیم و هم از حروف اسم خودش استفاده کنیم، مجبوریم یکم حروف را به شکل های عجیبی بنویسیم ! 😀

دست اخر هم تبدیل شد به یه مجموعه که رفت توی ویترین  sito.irو چون قبلا هم خیال داشتم یک سری برچسب امده کنم! بنا بر این دو سه تا طرح قدیمی دیگه هم برای تیشرت و برچسب به ویترین اضافه کردم.

Restricted Boot Webcomic Contest

Tags: ,

جریان این Restricted Boot Webcomic Contest را میدونید ؟ خوب لینک را که بخونید، نوشته جریانش چی هست !‌ (همین که گفته با سوژه بوت Restricted که ماکروسافت حرفش را زدن یه کمیک بکشیم زمانشم تازه تموم شد 😀 )

من هم برا این ماجرا یه کمیک کشیدم و فرستادم، از اونجایی که نمیدونم چه خبره و ادامه ماجرا  چجور هست به خودم گفتم بابا بیا بزن تو وبلاگت و خودت را راحت کن !

اونی که فرستادم یه جمله را ننوشتم و یکم ممکنه گنگ شده باشه ولی اینی که اینجا میزنم اصلاح شده و بدون ایراده 😀

LinuxFM

Tags: ,

لینوکس اف ام  یکی از خوشایند ترین نام هایی هست که میتونم بشنوم! چون همراه با اسمش برام خاطرات خوبی  یاد آوری میشه.این رادیو اینترنتی فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشت و نو آوری های خیلی زیادی داشت.

وقتی میری به آرشیوش سر میزنی، مصاحبه های کم نظیری را میبینی، اون هم  با ادم هایی که هر کودومشون یه سر دنیان، ولی شاید تو زندگی ما تاثیر داشتن و خیلی وقت بوده که دوست داشتیم حرف ها و صدای این ادم ها رو بشنویم.

اخبار و بحث ها و گفتگوهاش چیزیه که میتونست یه آخر هفته ی خوب را برای ما بسازه و چیزهایی از یه رادیو بشویم که برا  ما کامپیوتری های گنو لینوکسی!! واقعا جالب باشه و شاید به  دردمون هم خورد !

رادیو لینوکس اف ام تلاش خوبی داشت تا فعالیت لاگ ها رو به تصویر بکشه و کاری کنه تا قدرت و تاثیر این گروه ها نادیده گرفته نشه! حتی شاید بعضی از لاگ ها رو هم به تکاپو انداخت 😉 ؟! پخش زنده ی  جشن ها و سمینار ها ی وابسته به لاگ ها، به نظرم  جذاب ترین اتفاقی بود که امسال افتاد !

اینا همه خلاصه چیزایی بود که توی دو سال و ۲۰ روزی که از شروع کار این رادیو میگذره به جا مونده!

امروز یه دنت در آیدنتیکا دیدم که خبر از تولد یک رادیو اینترنتی دیگه به نام آزاد باند میده و من از این خبر خوشحال شدم!خوشحال شدم چون خیلی وقت بود که لینوکس اف ام به سمت خاموشی رفته بود و ما آدم هایی که قبلا برای زنده موندنش خیلی دست و پا زده بودیم دیگه واقعا درگیر، مشغله هامون هستیم و نمیدونستیم آینده ی  این ایده (داشتن یه رادیوی اینترنتی برای کاربرای گنو لینوکسی) چی میشه؟!

خوشحالم که یه رادیو جدید با یک نفسه تازه تر و انگیزه ی زنده تر، داره به میدون میاد و گفته که قراره ساختار موندگار تر و اصولی تری داشته باشه، و از تجربه های لینوکس اف ام هم بی بهره نبوده !

از اون سمت هم پست آقای فرید را که ا ز همون اول راهبری لینوکس اف ام را به عهده داشت و مثل خیلی از بچه های لینوکس اف ام  کلی وقت و انرژی برای این رادیو گذاشت و تونست چیزهای خوبی به جا بزاره را دیدم که توی این پست پیشنهاد هایی برای آینده ی لینوکس اف ام هم داره.

من هنوز نمیدونم  در آینده دقیقا قراره چه اتفاقی برای لینوکس اف ام  بیوفته، ولی برام جالبه که ببینم ایا آزاد باند میتونه تاثیری روی لینوکس اف ام بزاره؟!

دو حالت برای این موضوع پیش بینی کردم :

۱- فعالیت آزاد باند میتونه باعث  به حرکت افتادن لینوکس اف ام بشه و یه جور رقابت خوب این وسط ایجاد کنه که برای هردوشون خوبه !

البته موضوعی که پیش میاد اینه که آیا اصلا ما پتانسیل داشتن  دوتا رادیو اینترنتی که هردوشون موضوع های مربوط به دنیای آزاد و لینوکس را دنبال میکنند داریم؟ نمیشه رو این موضوع الان زیاد بحث کرد چون آزاد باند هنوز درباره‌ی  برنامه ها و موضوع هاش حرفی نزده و هنوز نگفته که فقط در قالب پادکست هست یا پخش زنده هم داره ؟!

گرچه که من مشکل لینوکس اف ام  در کمبود نیرو را به خاطر نبود پتانسیل نمیدونم! فکر میکنم لینوکس اف ام  یه تجربه خام از یک ایده بود و خیلی جاها نتونست رو موضوع جذب پتانسیل ها و مدریت و رشدش خوب پیش بره  و خوب داشتن این انتظار ها هم اصلا واقعی نمیتونه باشه چون اکثر کسایی که برای لینوکس اف ام برنامه ساختن و برای نگه داشتنش تلاش کردند تجربه اولشون بود.

۲-  در حالت بعدی آزاد باند، لینوکس اف ام رو توی خودش حل میکنه و با آدم های قدیمی اونجا و تجربه هاشون و آدم های جدیدتر که بش اضافه میشن کارشو شروع میکنه .

دراین صورت آزاد باند میشه یه قالب و اسم نو در ادامه‌ی همون هدف و ایده قبلی با قدرت اجرایی بیشتر. که در این صورت دلم برای لوگوی لینوکس اف ام تنگ میشه 🙁 lol .

*رادیو گیک هم که آمد ! چه شود ؟!!

کمیک – 4

TAGS: None

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.