روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

LinuxFM

Tags: ,

لینوکس اف ام  یکی از خوشایند ترین نام هایی هست که میتونم بشنوم! چون همراه با اسمش برام خاطرات خوبی  یاد آوری میشه.این رادیو اینترنتی فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشت و نو آوری های خیلی زیادی داشت.

وقتی میری به آرشیوش سر میزنی، مصاحبه های کم نظیری را میبینی، اون هم  با ادم هایی که هر کودومشون یه سر دنیان، ولی شاید تو زندگی ما تاثیر داشتن و خیلی وقت بوده که دوست داشتیم حرف ها و صدای این ادم ها رو بشنویم.

اخبار و بحث ها و گفتگوهاش چیزیه که میتونست یه آخر هفته ی خوب را برای ما بسازه و چیزهایی از یه رادیو بشویم که برا  ما کامپیوتری های گنو لینوکسی!! واقعا جالب باشه و شاید به  دردمون هم خورد !

رادیو لینوکس اف ام تلاش خوبی داشت تا فعالیت لاگ ها رو به تصویر بکشه و کاری کنه تا قدرت و تاثیر این گروه ها نادیده گرفته نشه! حتی شاید بعضی از لاگ ها رو هم به تکاپو انداخت 😉 ؟! پخش زنده ی  جشن ها و سمینار ها ی وابسته به لاگ ها، به نظرم  جذاب ترین اتفاقی بود که امسال افتاد !

اینا همه خلاصه چیزایی بود که توی دو سال و ۲۰ روزی که از شروع کار این رادیو میگذره به جا مونده!

امروز یه دنت در آیدنتیکا دیدم که خبر از تولد یک رادیو اینترنتی دیگه به نام آزاد باند میده و من از این خبر خوشحال شدم!خوشحال شدم چون خیلی وقت بود که لینوکس اف ام به سمت خاموشی رفته بود و ما آدم هایی که قبلا برای زنده موندنش خیلی دست و پا زده بودیم دیگه واقعا درگیر، مشغله هامون هستیم و نمیدونستیم آینده ی  این ایده (داشتن یه رادیوی اینترنتی برای کاربرای گنو لینوکسی) چی میشه؟!

خوشحالم که یه رادیو جدید با یک نفسه تازه تر و انگیزه ی زنده تر، داره به میدون میاد و گفته که قراره ساختار موندگار تر و اصولی تری داشته باشه، و از تجربه های لینوکس اف ام هم بی بهره نبوده !

از اون سمت هم پست آقای فرید را که ا ز همون اول راهبری لینوکس اف ام را به عهده داشت و مثل خیلی از بچه های لینوکس اف ام  کلی وقت و انرژی برای این رادیو گذاشت و تونست چیزهای خوبی به جا بزاره را دیدم که توی این پست پیشنهاد هایی برای آینده ی لینوکس اف ام هم داره.

من هنوز نمیدونم  در آینده دقیقا قراره چه اتفاقی برای لینوکس اف ام  بیوفته، ولی برام جالبه که ببینم ایا آزاد باند میتونه تاثیری روی لینوکس اف ام بزاره؟!

دو حالت برای این موضوع پیش بینی کردم :

۱- فعالیت آزاد باند میتونه باعث  به حرکت افتادن لینوکس اف ام بشه و یه جور رقابت خوب این وسط ایجاد کنه که برای هردوشون خوبه !

البته موضوعی که پیش میاد اینه که آیا اصلا ما پتانسیل داشتن  دوتا رادیو اینترنتی که هردوشون موضوع های مربوط به دنیای آزاد و لینوکس را دنبال میکنند داریم؟ نمیشه رو این موضوع الان زیاد بحث کرد چون آزاد باند هنوز درباره‌ی  برنامه ها و موضوع هاش حرفی نزده و هنوز نگفته که فقط در قالب پادکست هست یا پخش زنده هم داره ؟!

گرچه که من مشکل لینوکس اف ام  در کمبود نیرو را به خاطر نبود پتانسیل نمیدونم! فکر میکنم لینوکس اف ام  یه تجربه خام از یک ایده بود و خیلی جاها نتونست رو موضوع جذب پتانسیل ها و مدریت و رشدش خوب پیش بره  و خوب داشتن این انتظار ها هم اصلا واقعی نمیتونه باشه چون اکثر کسایی که برای لینوکس اف ام برنامه ساختن و برای نگه داشتنش تلاش کردند تجربه اولشون بود.

۲-  در حالت بعدی آزاد باند، لینوکس اف ام رو توی خودش حل میکنه و با آدم های قدیمی اونجا و تجربه هاشون و آدم های جدیدتر که بش اضافه میشن کارشو شروع میکنه .

دراین صورت آزاد باند میشه یه قالب و اسم نو در ادامه‌ی همون هدف و ایده قبلی با قدرت اجرایی بیشتر. که در این صورت دلم برای لوگوی لینوکس اف ام تنگ میشه 🙁 lol .

*رادیو گیک هم که آمد ! چه شود ؟!!

لینوکس اف ام در عصر ارتباط !‌

Tags: ,

بعد مدت ها  امروز عصر ارتباط  را ورق میزدم که یوهو یک مطلب را دیدم و غافلگیر شدم .

مخصوصا که ۲۸ تم  همین ماه تولد لینوکس اف ام هست دیگه بیشتر خوشحال شدم .

ولی کلی هم انتقاد دارم برا این مطلب ( اولا این پادکست ها  مطالبش متمرکز هست روی موضوع گنو/لینوکس و نرم افزارهای آزاد و نه  IT ! بعدشم این عضویت در خبرنامه را متوجه نمیشم ! خوب شایدم ایده ی خوبی باشه ولی خودتون قبلش در وصف rss کلی مطلب گفتید !  لینوکس اف ام هم که rss داره ! حالا بازم ضروریه ؟! این بدون دخالت مستقیم یعنی چی ؟ خوب من حدس زدم شاید منظور این باشه که برای فرستادن پادکست امکانی در سایت باشه که بتونن مستقیما عضو بشن  ولی بازم نوشته مبهم بود  )  دیگه در ایراد گرفتن ریز نمیشم اشکال نداره ! میبخشیم . 😀

نبودم و الان هستم

TAGS: None

سلام!

ها ها ها ها ها ! (همینجوری بسیار بی معنی ! )

خوبید > خوشید؟ نمیدونم دقاقا چه مدته که اینجا نیستم به هر حال احتمالا از 3 ماه هم بیشتره ! سفر , درس , بی اینترنتی و از همه بیشتر بی مطلبی دلایل و توجیه های من است .

اوه اوه چه تار عنکبوتی اینجا رو فرا گرفته رو همه چیز هم یه خروار خاک نشسته !

ولی خوشحالم که دوباره مینویسم و شاید حتی هیچ مطلب خاصی هم برای گفتن نداشته باشم .

امسال هم در جشن روز آزادی نرم افزار اصفهان بودم و واقعا عالی بود . ادم هایی رو دیدم که تا حالا فقط در اینترنت یوزرشونو میشناختم یا وبلاگ هاشونو دنبال میکردم و تمام فکرم در طول جشن روی ضبط صداها بود که برای linuxfm لازم داشتم . این برام خیلی جالب بود .

دیدن دانیال هولباخ هم جالب بود . و این که از نظرش تعداد شرکت کنندگان خانم در جشن خیلی زیاد بوده و در اجتماعات اونها اینجوری نیست ولی خوب از نظر من تعدادشون شاید زیاد بود ولی زیاد بازدهی مثبتی ندارن و بیشتر تماشا گر هستن این موضوع را نمیشه انکار کرد .

امثال تابستان یکی از تابستان های پر مشغله ی من بود . از طرفی سنگ نوردی و کوه نوردی را دنبال میکردم و از طرف دیگه دنبال شبکه بودم و کم کم فهمیدم که برنامه نویسی چیزی نیست که براش ایده ای داشته باشم .

انتخاب مسیر سخته وقتی که هنوز نمیدانم چه چیز مناسب تره . به قول استاد هیچ وقت نگید بهترین و دنبال بهترین نباشید ! همیشه دنبال مناسب ترین باشید .

این روزها بیشتر وقتمو درسا میگیره و البته کم کم دباره به فروم ها سر میزنم و میخوام دباره به دنیای ویکی برگردم .

خیلی از فکرام عوض شده . احساس میکنم خیلی تغیر کردم .

داستان های نارسیس و تاکس رو نمیدونم دنبال کنم یا نه ! این مدت سه تا داستان دیگه کشیدم ولی هیچ کدوم رو منتشر نکردم شاید به خاطر وسواس و شاید چون واقعا وقت گیرن . اون موقع که داستانها رو میکشیدم میخواستم یک تجربه باشه برام و این که نشون بدم همچین کاری میشه کرد و همچین داستانایی میشه نوشت . تجربه خوبی بود ! حد اقل فهمیدم اگر میرفتم رشته گرافیک ایده های زیادی داشتم و کار با gimp رو هم یاد گرفتم ! جالبه که تا قبل از امدن به لینوکس و کار با gimp حتی سراغ فتوشاپ هم نرفته بودم .

تابستان نتونستم با لینوکس سروکله بزنم چون تمام مدت کامپیوترم خراب بود و دنبال تعمبرش بودم ! بنا بر این هیچ چیز جدیدی هم یاد نگرفتم !

و دیگه ؟! از این به بعد هر هفته در وبلاگم حرفی برای گفتن دارم ! این یه قراره با خودم !

زندگی خیلی کوتاهه هر روز معنی این حرفو بیشتر میفهمم .

روز گذر ۱۳۸۸/۱۱/۳۰

TAGS: None

این هفته خیلی هفته شلوغی بود و من فکر نمیکردم تا مدت ها وقت داشته باشم به دنیای مجازی ایدنتیکا و فیسبوک و وبلاگم و همه ی چیزهایی که تبدیل به عادت های روزانه شدن برگردم . ولی همه چیز شبیه یک سیب هست که وقتی به هوا بندازیم میچرخه و میچرخه و غیر قابل پیشبینی هست !
ولی از اتفافای جالبی که افتاده لینوکسیهاشو جدا میکنم که میشن اینها :
لاگ : اولین جلسه لاگ انجمن شمال خوزستان ( من که بش میگم لاگ دزفول ! ) برگزار شد و ۱۴ نفری امدن ! که چند نفری از اونها هم کاربر لینوکس بودن .
تقریبا جلسه برای من تکراری بود و من رو یاد اولین جلسه لاگ خوزستان در اهواز انداخت یک جورایی تکرار تاریخ بود ولی جو بهتری داشت که امیدوارم این جلسه ها ادامه پیدا کنه و خوب پیش بره .

لینوکس اف ام : وای ! جذاب ترین خبر این هفته بود ! جدا از ریتم کمی عجیبش ( اخه صدا ها جوری بود که منو یاد روزهای دبستان انداخت وقتی بچه ها کتاب فارسی رو رو خوانی میکردند )‌ محتواش  برای من بد نبود و حرکت بیستی بود 😀 !  خیلی کار پر از پتانسیلی هست .

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.