روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

مرغ سحر

TAGS: None

واو!

واقعا نیاز داشتم یه همچین موزیک ویدییویی ببینم تا روزم  را با یه احساس خلاقیت و فکر خیلی خوب شروع کنم .

باخودم گفتم  حتما با دیگران هم به اشتراک بزارمش تا اونها هم احساس خوبی پیدا کنند.

مرسی ازاشخاصی به نام عماد عامری و مرتضی نی داوودی و امیر عظیمی و ….  مرحوم محمد تقی بهار.

لپتاپ مرحوم

Tags: ,

این پست را به افتخار لپتاپ مرحومم میزنم :))!

آشنایی ما

این لپتاپ Dell مدل XPS m1330 ، حدود ۵ سال با من بود و خاطرات و تجربه های زیادی با هم داشتیم. واقعا یار خوبی بود. XPS اولین لپتابم بود ولی برای انتخابش دقت زیادی کردم و قبل از خرید با دوستای زیاد‌ی مشورت کردم، فکر میکنم همین باعث شد مناسب ترین حالت را برای یک لپتاپ پیدا کنم. قبل از خرید XPS m1330، شنیده بودم که باید مراقب وزن و اندازه لپتاپت بود، چون قابل حمل بودن یه لپتاپ فاکتور مهمی هست. m1330 هم یه لپتاپ ۱۳.۳ اینچی بود با ۱.۸ کیلو گرم وزن و برای همین به راحتی میتونستم  همه جا با خودم ببرمش و به خاطر اندازه‌ی جمع و جورش توی کیف های عادی هم جا میشد. سیپیو ، گرافیک، و رمش هم برای من مناسب بود و در انتخابم شک نداشتم . سری game بودن و قیافه xps  هم قسمت fun انتخاب بود!

تجربه های زندگی ما!

تو دورانی که با m1330 کار میکردم بی تجربگی های زیادی داشتم. مثلا به دمای دستگاه و نهوه‌ی شارژ باطری ، توجهی نداشتم. همین باعث شد m1330 خیلی زود و  تقربا توی همون سال های اول باطریش را از دست بده و مدام به سرُم وصل باشه! ببخشید،‌ منظورم اینه به اداپتورش وصل باشه. اون اواخر که دیگه ۵ دقیقه هم بدون سرم نمیتونست دوام بیاره.

دو سال اخر دو بار سیپیو  آی سی پاورش سوخت، تا من یاد گرفتم که نباید شب ها لپتاپ را توی شارژ گزاشت و تا صبح رهاش کرد. چون شب ها احتمال این که ولتاژ برق نوسان پیدا کنه زیاده و این به سیستم صدمه میزنه. البته سال دومی که ای سی سوخت، فهمیدم مُبَدل دو شاخه ای که به سر اداپتور میزدم تا اونو به برق بزنم مشکل داره و موقع زدن به برق جرقه میزنه، من هم رفتم یه مبدل بهتر گرفتم و تا حدودی مشکل جرقه حل شد.

دیویدی رام-ش از نوع  مکشی ها بود (و  پر سر و صدا!)  و حدود سال های دوم ، خراب شد. برسی که کردم دیدم ارزش نداشت که تعمیرش کنم و ترجیح دادم یه دیوی دی رام اکسترنال بخرم.

دو باری هم به شکل سکته اوری زمین خورد که دیدن صحنه ی افتادن لپتاپ، من را تا نزدیکی مرگ برد! ولی اینها هیچ کدام دلیل اصلی مرگش نبودن.

مرگ

لپتاپ من با یه بیماری مادر زادی متولد شد! یه مشکل در چیپ کارت گرافیک  و حرارت که بالا میرفت، توی ویکی پدیا اینجور گفته:

Dell became aware that the problem was limited to Nvidia chip production G84- and G86-GPU’s, the BIOS was updated to A12 which improves thermal control but does not prevent it from reoccurring. The problem associated with Nvidia GPU’s was the chip material used could not stand high temperatures. This problem was exacerbated by poor thermal contact between the chip and the heat pipe (the gap is too big). Some people have overcome the graphics chip over-heating problem by fashioning a heat sink using a copper plate and thermal paste to fill the gap between the heat pipe and the graphics chip.

یه صحبت هایی از راه حل ها هم شده و تو یوتوب هم روش های عجیب غریبی دیدم!  ولی من از سخت افزار سر در نمی اوردم.

یادمه اون اواخر یه مدت کارهای گرافیکی سنگینی داشتم و به سیستم خیلی فشار امد. کارها هم طولانی بود و پیش امده بود که  m1330  توی اون ماه  چند روز نخوابه. تا این که یه روز دیدم حالش خیلی بده، دو بار اولی که ای سی پارو سوخته بود وقتی کلید پاور را میزم سیستم یک لحظه روشن خاموش میشد. ولی این بار متوجه شدم که مشکل با سری های قبل فرق داره چون چند بار اول که کلید پاور را میزدم اول روشن میشد ولی صفحه نداشتم.  حتی فرداش کاملا روشن شد و چند ساعتی کار کرد !

تعمیر کار  گفت مشکل از چیپ کارت گرافیکه و بعد گفت راه حل منطقی تر اینه که مادر برد را عوض کنیم و یه مادر که گرافیکش onboard باشه بزاریم و این یعنی کارت گرافیک ندارم و نمیتونم کارهای گرافیکی سنگین انجام بدم. به هر حال ترجیه دادم که لپتاپ در ارامش به خواب ابدی بره و من هم به جای لپتاپ دنبال یه pc باشم که بشه کارهای بیشتری انجام داد.

الان تنها چیزی که ازش برام باقی موند یه هارد هست که گزاشتمش توی این باکس های اکسترنال(یه چیز مثل این)  و مثل یه زالو به سیستم های دیگه وصلش میکنم و باش بالا میام .

XPS m1330 با همه اینها ازت خیلی راضی بودم،‌ تو لپتاپی بودی که (معمولا)  روزی ۱۶ ساعت روشن بودی، روحت شاد 😉

Restricted Boot Webcomic Contest

Tags: ,

جریان این Restricted Boot Webcomic Contest را میدونید ؟ خوب لینک را که بخونید، نوشته جریانش چی هست !‌ (همین که گفته با سوژه بوت Restricted که ماکروسافت حرفش را زدن یه کمیک بکشیم زمانشم تازه تموم شد 😀 )

من هم برا این ماجرا یه کمیک کشیدم و فرستادم، از اونجایی که نمیدونم چه خبره و ادامه ماجرا  چجور هست به خودم گفتم بابا بیا بزن تو وبلاگت و خودت را راحت کن !

اونی که فرستادم یه جمله را ننوشتم و یکم ممکنه گنگ شده باشه ولی اینی که اینجا میزنم اصلاح شده و بدون ایراده 😀

هک های ذهن

TAGS: None

مدت ها پیش یک کتابی  خریدم  به نام “هک های کارایی ذهن ” که مال انتشارات ناقوس هست ! نمیدونم چرا اون زمان فقط گزاشتمش توی قفسه و بعد هم به خاطر مشغولیت هایی که فکر میکردم مهم ترند  فراموشش کردم ! تا این که یک مدت پیش که  دنبال چیزی میگشتم که هم نخونده باشم هم موضوش تو اون لحظه برام جالب باشه  دوباره پیداش کردم !

این کتاب ترجمه ی کتاب Mind Performance Hacks هست  که از  Mentat Wiki سر چشمه گرفته  و درمقدمش  کاملا  در باره ی هدف هاش  و آدمایی که این کار را شروع کردن توضیح داده و برای من  خیلی جالب و هیجان انگیز بود .  این که انسان ها درست فکر کنند خیلی مهم تر از اینه که درست بپوشند ، درست غذا بخورند و خیلی درست های دیگه ، فکر مثل یک سرچشمست که وقتی جاری میشه توی همه چیز خودشو نشون میده  پس سرچشمه حق داره مهم تر باشه . مغز جالب ترین سرگرمی و معما یی هست که ادم میتونه کشفش کنه و باش سر و کله بزنه ! و البته مغز فقط در شرایطی ارزش داره که با دنیای واقعی در تعامل باشه ! اگرنه میشه یک وزن اضافه توی جمجه :)) .

نمیتونم بگم به نظریه داروین اعتقاد دارم ولی خیلی وقت ها این به ذهنم میاد که انسانها حیواناتی هستن که با فکر کردن خودشون را تکامل دادند و شاید یک روزی شامپانزه ،  بره  یا اسب بودند ! و حیوان ها هم اگر شروع کنند به فکر کدن و کنار گذاشتن روزمرگی ، یک روزی ممکنه انسانها رو بزنند کنار!  تحقیقاتی که در باره قابلیت آموزش حیوان ها انجام شده و مستنداتی که میبینم باعث میشه این فکر توم شدت بگیره . توی این دوره که کامپیوتر داره به جای ما در باره مسائل فکر میکنه و رسانه ها مارو مشغول نگه میدارند و ما هم با رسانه ها مشغولیم و در باره ی  مسائل فکر هامون سطحی شده ،این که در آینده با یک شانپانزه برابر بشیم اونقدر ها هم  تخیلی و بد بینانه نیست ؟! هست ؟!

خوب داشتیم در باره ی Mentat Wiki میگفتیم ! اون بخش از ویکی که سرچشمه یا صفحه پشتیبانی این کتاب هست اینجاست ، توی این قسمت هک ها شماره بندی شدن و هر کدام هم توی یک  شاخه ی مشخص هستند : هک های مربوط به حافظه ، پردازش اطلاعات، خلاقیت، ریاضیات ، تصمیم گیری ، ارتباطات، وضوح فکری  و آمادگی ذهن .

این ویکی خیلی فوق العاده است، یک مجمعوعه از تکنیکایی که با مغز سر و کار دارن را جمع کرده و لینک ها ، برنامه ها وحتی بعضی جاها  بازی هایی  را   معرفی کرده  و تقریبا هرچی میخوایم یک جا جمعه!  بعضی هک هایی که گفته بود را تا قبل از این شنیده بودم مثل نقشه ذهنی، سفر های ذهنی، استفاده از اهنگ ها و موزون کردن حافظه و با خیلی روش هایی که  تا حالا هیچی در بارشون نمیدونستم  هم رو به رو شدم . البته توی کتاب  به صورت منسجم  و مرتب تری اطلاعات را کنار هم قرار دادن  مثلا  در هک ۱۶ فصل پردازش اطلاعات در باره نقشه ذهنی نوشته،  که من  بعد از خوندنش از  سردرگمی در اومدم   و دقیقا میدونستم چجور کشیدن نقشه ذهنی رو شروع کنم و چه وقت و برای چه موقعیت هایی این تکنیک فایده ی خودش را داره ! به خصوص این که  کتاب  راهنما ها و مثال هایی داره که  خیلی هک ها رو  کاربردی و قابل فهم کرده  ودر بعضی هک ها هم یک سری کد و برنامه با زبان پرل (perl) میشه  پیدا کرد .

کتاب ” سر و ته یک کرباس “

TAGS: None

کلا ، نوشته های جمال زاده از نظر من شاهکاره ! ( اصلا هم ربطی به این که اصفهانی هست نداره 😀 )

کتاب سر و ته یک کرباسش برام خیلی جذاب بود ، اونم بیشتر به خاطر این که بر اساس واقعیت بود . برای همین توی وبلاگم یک پست در بارش میزنم و میخوام چند قسمتش را هم بنوسیم که هر کی رغبتی به خوندنش نداشته کمی وسوسه بشه .

جمال زاده از زبان دوستش “جواد آقا ” در باره ی یک ادمی به نام “ملا عبد الهادی ” حرف میزنه، که تقریبا تمام فصل های کتاب در باب گفتگو ها وخاطره های جواد آقا از مدت دو سالی هست که میشه گفت، شاگرد این ادم بوده .

ملا عبد الهادی که گویا بهش مولانا میگفتن ( در کتاب سر و ته یک کرباس ، خیلی بی مقدمه از اسم مولانا استفاده شد و دیگه توضیحی نداد که جریان این که بش میگن مولانا چیه ! یا شایدم من ماجرا رو نمیدونم 🙂 فهمیدم جریان چیه ! یک جای کتاب آقا جواد اسم کامل این آدم را میگه که جناب مولانا آخوند ملاعبد الهادی لنجانی اصفهانی هست ) خیلی ادم جالبی بود و حرفهایی زد که واقعا ادم را به فکر فرو می برد و عین واقعیت بودند . اونقدر حرفاش برام جالبن که میخوام یک دور دیگه این کتاب را بخونم ( و شاید بار ها و بارها ) .

خوب به قول جمال زاده دیگه دهنتونو اب نمیدازم بریم سر نقل قولی از این کتاب و سخنان مولانا ( ملا عبد الهادی ) :

– گفتم پس چه باید کرد ؟

– گفت همه ی بد بختی ما ناشی از همین ظلم است . مردم این خاک به قدری به ظلم خو گرفته اند که تصور می کنند همه جای دنیا همین طور است و هر آدمی باید به زیر دست خود زور بگوید و از بالا دست خود زور بشنود . هیچکس نمی خواهد باور نماید که در روی کره ی زمین مردمی به مظلومی و بیچارگی ما مردم ایران پیدا نمی شود . تا ریشه ی ظلم از این دیار کنده نشود هیچ کاری روی اصلاح به خود نخواهد دید و همیشه همین آش خواهد بود و همین کاسه یعنی قانون اساسی کار کردن خر و خوردن یابو که در سر تا سر این مملکت جاری و ساری است بر قرار خواهد بود و هر خاکی هم به سرمان بریزیم و هر جانی هم که بکنیم از مشروطه درست کردن و مجلس عدالت و مساوات برپا ساختن گرفته تا تنظیم مالیه و تأسیس قشون و حتی تعمیم معارف و تکثیر مدارس همه بی فایده و بلا ثمر خواهد بود و تنها فرق معامله این می شود که امروز مردم بیسوادی اسیر و ذلیلند و فردا مردم مدرسه رفته و تاریخ و جغرافی دانی ذلیل و اسیر خواهند بود و بس و حتی شاید به ملاحظه ی همین کوره سواد و معرفتی که به دست آورده اند تاثیر ظلم و بیداد در آنها سخت تر و تلخ تر و جانفرساتر هم باشد .

– این نفس دزدیده ای که اسمش را زندگی گذاشته اند این نقل ها را ندارد ….

– …. و در تاریخ وفاتش گفتند (( نادر به درک رفت )) .

– تخته پولادا بگریم گر به هجر یار خود     تاب اشک من نمی آرد پل خواجوی تو

– بلرزد که مبادا ابلهی او را ابله فرض نماید . به خدا قسم که اگر سادگی را به بلاهت هم ترجمه کنیم تازه باز برد با کسی است که ساده باشد .

– در این عالم تنها کسی مستحق ملامت است که از ملامت بترسد

خیلی دوست دارم بفهمم چی به سر مولانا امد و نوشته های دیگه ای هم  در مورد این آدم پیدا کنم .

 

اهنگ نرم افزار ازاد .

Tags: , ,

داشتم از این اهنگای عجیب غریب گوش میدادم , دیدم  تاکس هم هدفن تو گوششه و داره اهنگ گوش میده .

brunocb-tux-lagaffe

کجکاو شدم ببینم پنگوئن لینوکس ما چه اهنگی میتونه گوش کنه ؟

حدس بزنید ! 😀

خیلی از این اهنگ خوشم امد .

برای خودم اینجوری معنیش کردم :

gnu-fsf-free-software-song

Join us now and share the software

حالا به هم میپیوندیم ( متحد میشیم )   و نرم افزار را به اشتراک میزاریم


You’ll be free, hackers, you’ll be free
تو ازاد خواهی بود , هکر , تو ازاد خواهی بود


Hoarders may get piles of money

محتکر ( فکنم ادمی که هی پول جمع میکنه را میگه ) ممکنه یه تپه(کپه )  پول  به دست بیاره .


That is true, hackers, that is true

این درسته , هکر , این درسته


But they cannot help their neighbors

ولی اونها نمی تونند به همسایشون ( نزدیکانشون ) کمک کنند .


That’s not good, hackers, that’s not good

این خوب نیست,  هکر , این خوب نیست .


When we have enough free software

وقتی ما به اندازه کافی نرم افزار ازاد داریم


At our call, hackers, at our call

در ندایمان , هکر , در ندایمان


We’ll throw out those dirty licenses

ما ان مجوز های زشت را دور خواهیم انداخت


Ever more, hackers, ever more

هرچه بیشتر , هکر , هرچه بیشتر


Join us now and share the software

حالا به هم میپیوندیم ( متحد میشیم ) و نرم افزاررا به اشتراک میزاریم


You’ll be free, hackers, you’ll be free

تو ازاد خواهی بود , هکر , تو ازاد خواهی بود

به به

به به

ریچاد استالمن هم هنرمنده برا خودش !( چه ساده و جالب )

شعرشم از ریچالد استالمنه .

از کجا اوردم :

http://www.gnu.org/music/free-software-song.html

تاکس کم بود ریچالد استالمن هم اضافه شد !

Tags: ,

سلام

همه خوبن حال همه خوشه لینوکساتون به راهه

تاکس تو چطوری ؟( چرا چپ چپ نگا میکنی , خوب الان میگم برا چی پست زدم , هولم نکن )

داشتم گوگل ریدر را خانه  تکانی میکردم که  این مطلبا رو توی وبلاگ فرهاد دیسک و Choxos( یادداشت های یک دوستدار نرم افزارهای آزاد) دیدم

بد نیست یه بازی ویلاگی را بندازیم ( تاکس مسخرم نکن  بچه ایده داده باید تشویقش کنی ) .


ولی ما جرا از چه قراره ؟! برید به این وبلاگا ببینید چه خبره . فقط اینو بگم بتون که  یه ریچاد استالمن توی خط قرمانتون دارید که تا صداش میزنید کارنامه ی اعمالتونو رو میاره جلو چشتون .

هر چی برنامه غیر اوپن سورسی نصب کردید را رو میکنه .

بیبنید دست من رو چجوری رو کرد :

narcissus@narcissus-laptop:~$ vrms
Non-free packages installed on narcissus-laptop

fglrx-modaliases          Identifiers supported by the ATI graphics driver
human-icon-theme          Human Icon theme
linux-generic             Complete Generic Linux kernel
linux-restricted-modules- Non-free Linux 2.6.27 modules helper script
linux-restricted-modules- Restricted Linux modules for generic kernels
nvidia-173-modaliases     Modaliases for the NVIDIA binary X.Org driver
nvidia-177-modaliases     Modaliases for the NVIDIA binary X.Org driver
nvidia-71-modaliases      Modaliases for the NVIDIA binary X.Org driver
nvidia-96-modaliases      Modaliases for the NVIDIA binary X.Org driver
p7zip-rar                 non-free rar module for p7zip
rar                       Archiver for .rar files
stardict-english-persian  Stardict package for English-Persian dictionary
sun-java6-bin             Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture
sun-java6-fonts           Lucida TrueType fonts (from the Sun JRE)
sun-java6-jdk             Sun Java(TM) Development Kit (JDK) 6
sun-java6-jre             Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (architecture
sun-java6-plugin          The Java(TM) Plug-in, Java SE 6
tangerine-icon-theme      Tangerine Icon theme
unrar                     Unarchiver for .rar files (non-free version)
Reason: Modifications problematic
zekr-quran-translation-fa Qur’an Persian translation by Hussain Ansarian
zekr-quran-translation-fa Qur’an Persian translation by Mahdi Elahi Ghomshei
zekr-quran-translation-fa Qur’an Persian translation by Naser Makarem Shirazi

وای چه خبره ه ه ه ه   ! خوب شد ریچالد استالمن واقعی اینجا نیست اینها رو ببینه !

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.