روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

بالاخره امدیم

TAGS: None

ب.ا.ل.ن : یه نکته را بگم منم این لینک فیدم (خوراکم عوض شد لطفا کسایی که دنبال میکنند دباره روی لوگو کیلیک کنند عوضش کنند ) نفهمیدم چی گفتم شما فهمیدید ؟

امتحانات  به پایان  ر سید  و  بعد  از  سر و   سامان  دادن  به   اتاق جنگ زده ی خود و  شارژ  ای دی  اس    ال  به نت این دنیای  همیشه بیدار و  مجازی  بازگشتیم ( امدنهای قاچاقی را فاکتور گرفتم )

امتحانات  که شروع میشه  انگار زمان  می ایسته  ( البته ممکنه  فقط برای من اینجور باشه و در حد نظریست :D)

حرف خاصی برایتایپ ننداشتم بیشتر این پست را زدم که بگم امتحانات تمووم شده ویه خبر از نت و تاکس و………… بگیرم

راستی تاکس کجاست؟

اوه اوه یادم رفته برم دنببالش تا دیر نشده من برم دنبال تاکس دبارره بیارمش فعلا بدررود

مدار الکترونیکی میخوانیم !

TAGS: None

اوایل ترم استاد مدار الکترونیکی یه کتاب به ما معرفی کرد به نام مبانی الکترونیک تالیف مهندس خسرو جلالی( حالا بگذریم از این که این کتاب تو شهر ما پیدا نمیشد و ما دو سه هفته ای منتظر ماندیم تا به دستمان برسه ) . استاد گران قدر ما زحمت کشیده بودند و یه کتاب پیدا کرده بودن که حل التمرین نداشته باشه ( خدا خیرشون بده 😀 ) کلا کتاب بدی نبودولی کلی اشتباهات داشت ( ما گذاشتیم به حساب چاپی ).

حالا امشب بر ان شدیم که شروع کنیم  به خواندن مدار الترونیکی (چون فرجش کمه ) ازاون جایی هم که دیدیم مارا توان دوری از نت و کامپیوتر نیست سعی در ادغام این دو مقوله کردیم نتیجش میشه اینی که الان میبینید :

اول از همه بگم خدمتتون که موضوع بحث ترانزیستور ها هستن همونها که دنیای کامپیوتر را دگر گون کردن خاطرتون هست که ؟

به ما گفتن چون رشته نرم  افزارید زیاد وارد جزعیات نشید:D  برا همین در حد همون که امتحانشو  باید  بدم (یکم  بیشتر یکم کمتر) بحث میکنم .

ترانزیستور ها معمولا تشکیل شدن از سه تا کریستان نیمه هادی نوع n و نوع p  اصولا دو جور این کریستال ها را کنار هم میچینند .

http://www.iranmedar.com/images/pnp-npn.gif

خوب یه شکل هم سرچ کردم  گذاشتم اسن بالا که قشنگ ببینید (ببینم (ببینند )) همینجور که  شکلم نشون میده دو جور این کریستالا را کنار هم میزارن .

همونجور که میبینید  ترانزیستور سه پایه داره یکیشو میگن base یکیشو میگن emitter یکیشم میگن collector .

اونی که کیریستال p وسطه رو بهش میگن مثبت اون یک رو هم میگن منفی( این شکله که سرچ کردم یه چیز دیگه داره میگه ولی استاد ما اینجوری گفت اخرش نمیدونم کدومه ؟!) ولی فکر کنم شکل هم همینو میگه به جا وسط داره دو قطب را میگه .

خلاصه از این حرفا که بگذریم  میرسیم به این  حرف که اصولا ترانزیستور ها  را میشه دوتا دیود فرض کرد که شکل بالا باز هم نشون  داده  بعد میان بنا براین فرض  حساب میکنند که ملا b-e الا بایاس مستقیمه اون  یکی معلوسه و از این کارا خلاصه این میشه که اگرbe مستقیم و bc معکوس ………… نه اینجوری نمیشه باید یه جدول بکشم :

1

خوب از جدول هم معلومه که یه ترانزیستور اصولا در سه شریایط قرار میگیره که برای ما ناحیه فعال مهمه که میتونیم از ان به عنوان تقویت کننده استفاده کنیم .

یک نکته را همین اول بگم اونم اینه که جریان کلکتور و  امیتر تقریبا با هم برابر هستند .

حالا این فرمول را برا اول کار داشته باشید بعدا لازممون میشه :

Ie=Ic+Ib

Ic=β Ib

Ie=(β+1)Ib

ولی اگر خیلی دقیق بخوایم باشیم برا جریان کلکتور میگیم :

Ic=β Ib +(β+1) Ic0

ولی معمولا از جمله دوم صرف نظر میکنیم .

در مورد β هم باید بگم که یه ضریبه و اطلاعات بیشتری در دسترس نیست !

تو کتابمون خیلی بحث کرده در باره ارایش ترانزیستور و لی استاد به ما ساده تر از این حرفها درس داد ( نمیدونم این خوبه یا بد ؟!)‌

خوب حالا میریم سر تحلیل یک مدار :

یک چیز دیگه هم قبلش بگم اون هم خصوصیات نواحی مختلفه :

ناحیه قطع : Ic=0 و Ib=0

ناحیه فعال : Ib≠0 و Ic≠0 و Vce>0.2 و Vbe=0.7 و تازه یه نکته دیگه این فرمول Ic=β Ib و این فرمول Ie=(β+1)Ib برای این ناحیه جواب میدن .

ناحیه اشباع : Ib≠0 و Ic≠0 و Vce=0.2 و Vbe=0.7

بقیش خیلی شکل داره همینجا از ادامه این روند توبه میکنیم میشینیم خودمون میخونیم .

و اما نکات :

در تحلیل dc خازن مدار  باز است .در  تحلیل ac اتصال کوتاه .

اصولا کار با دو تا kvl حل میشه یک از kvl ها ورودی اون یکی خروجی .

kvl ورودی Vbe را داره kvl خروجی Vce را داره .

تحریم فایده ای نداشت !

TAGS: None

سلام سلام سلام

به این نتیجه رسیدم که تحریم فایده ای نداره . از بعد ۶ دی که   این جانب خودمو تحریم کردم تا این زمان ساعت حضورم در دنیای مجازی فقط ۱۰ دقیقه کمتر شد .

البته اون اوایلش چند روز کم امدم اونم به خاطر مشکل اینترنت بود که قطع شده  بود .

به این نتیجه رسیدم که درس و نت را با هم قاطی کنم بنا بر این  از این   پس میخوام پست های اغشته  به درس بنویسم .

البته تا ۲۰ دی شارژ ای دی اس ال تمام میشه و منو دیگه  نمیبینید ( حکایت بشنو و باور نکن )‌ ولی خوب تا ۲۰ دی خودش دو روزه .

اول یه مشروحی از اخبار این چند روزه میدم :

۱- بعد از یک سال پیگیری این جانب کامپیوتر همراه (خودم اینو  ساختم همون لبتاب خودمونه )  دار شدیم(xps 1330) که این واقعه را به خودم تبریک میگم .

لبتاب را که میخواستم تحویل بگیرم صاحب مغازه گفت xp  روش نصب کنم یا ویستا منم  گفتم فرقی نداره هرکدام را نصب کنی بعدن پاک میکنم لینوکس میزنم .

فعلا یه کبونتو و به فدورا روش نصب کردم و چند تا توزیع دیگه را امتحان کردم ولی به این نتیجه رسیدم که منو  ابونتو با هم میونمون بهتره .

۲- این یکی بیشتر از اون که خبر باشه  یک جمع  بندی از این ترم هست :

من و استاد سیستم عامل را که یادتونه یادمه زیاد دیگه با هم کل نکردیم . من فکرکردم به جا کل کردن از صحبتای ایشون استفاده کنم . جلسه اول لاگ خوزستان که بر گذار شد یه دیویدی  بمون دادن(با تشکر از اقای toti ) که من  تا پام رسبد به دانشگاه یکی از ان دیویدی ها رو به استاد سیستم عامل دادم .

جلسه اخر ترم که استاد داشت  برای اولین و اخرین بار حاضر غایب میکرد اسم منو که خوند گفت شما همونید که سیدی رو دادید ( ولی جان خودم دیویدی بود ) منم گفتم بله . دوستم گفت یه علامت جلو اسمت زد ! .خدا به خیر کنه خلاصه .( حالا بد به دل راه نمیدم خدارو چه دیدی شاید فیلم انقلاب اوپن سورس  را دیده و متحول شده )

۳- یه حادثه این روزا در جریانه که هیچ ربط مستقیمی  به منو این وبلاگ نداره ولی با انسانیت بیگانه نیست . خودتون میدونید منظورم چیه ( غزه ) وحشتناکه امدم تو این دوره بازم ازاین جنایات ببینه . وحشتناکه یه بچه به جای فکر کردن به اسباب بازیها و دنیای خودش وارد دنیایی بشه که برای ما بزرگتر ها هم بی منطق و غیر قابل درکه . دیدن عزیزان مرده غم انگیزه خدایا خودن میدونی الان چی میخوام بگم ………

۴- داستان های لینوکسی را  نمیدونم دنبال  میکردید یا نه ( روی سخنم  با بچه هاست 😀 ) این مدت ان قدر سرمان شلوغ بود که فکرمان از کار کردن  افتاده بود بنا بر این استوب دادیم  تا بعد امتحانات تا اگه نمره خوب نگرفتیم گردن داستانها نندازیم !

نکته انحرافی : شرح و مشروح(املاش درسته ؟) اخبار با هم قاطی شد !

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.