روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

aptitude

Tags: , ,

چیزی که هست اینه که از این aptitude خیلی خوشم امده . خیلی چیز جالبیه . باور کن تاکس .

شما چی تالا باش کار کردید ؟ کار نکردید ؟

یه برنامست برای مدیریت مخازن و بسته ها در دبیان و ابونتو . فکر کنم پیش فرض نصب یاشه .

فقط کافیه در ترمینال صداش بزنید  :

aptitude$:~

ببین یه قیافه ای داره اینجوری :

Screenshot-narcissus@narcissus-laptop: ~

نمیدونم چقدر بهتره ولی یکی میگفت خیلی بهتره ( اوج تعریف بود ,  ولی دو روزه باش دارم کار میکنم هنوز نمیدونم چقدر بهتره  )

تاکس تو میدونستی همچین چیزی وجود داره  و به من نگفتی ؟ پس حس گنو / لینوکسیت کجا رفته ؟ البته اگه میگفتی هم از این زبان اجنبیت چیزی دستگیرم نمیشد . 😀

امکانات جالبی داره مثلا میتونم لیست بسته های نصب شده / نصب نشده / بسته های متروکه و محلی و….. را ببینم که به صورت گروه هستن و بسته ها در این گروه ها مرتب شدن .یه گروه به نام  tasks داشت , من که از این تعریفش چیزی نفهمیدم اخه میگفت یه مجموعه  هست که به راحتی اجازه میده  که از بسته های از  پیش تعیین شده  ان هم برا ی منظور خاص  استفاده کنیم . خوب وقتی لیستش را هم باز کردم اسم توزیع های دیگه ی ابونتو را دیدم . حس کاراگاهیم هم گفت خوب لابد منظورش استفاده از بسته هایی هست که مخصوص توزیع های دیگست و غیره .

screenshot2

یه چیز جالب دیگش نشان دادن لیست پیش نیاز های یک بسته و اطلاعات و کلی چیزا دیگه هست .

screenshot4

خوب هنوز خیالم از امتحان این برنامه راحت نیست چون از بازی با مخازن و برنامه های مدیریت مخازن خاطره خوشی ندارم اما این اونتو ۹.۰۴ فعلا  ازمایشگاه تشریف دارن . یه شعبه از این ازمایشگاه را هم باید به دبیان انتقال بدم . هنور رو توزیع ها دیگه تصمیمی نگرفتم . 😀 ( خوب بابا! شما باز چپ چپ نگا کردید تاکس ؟ ).

یه کلی چیزای جالب دیگه هم داشت با کلی کلید که باید برای کار با این برنامه بلد باشید مثلا این که وقتی بستتون را پیدا کردید با + اون را برا نصب اماده مبکنبد و با دو بار کلیک g نصبش میکنید و…..

یه چیز عجیب ! وقتی داشتم دنبال راهنمای این برنامه میگشتم یه جا بهم یه ادرس داد دیدم ادرس یکی از شاخه های کامپیوتر خودمه 😀 باور کنید شوخی نمیکنم . اصلا برید خودتون  ببینید . اینجاست :

usr/share/doc/aptitude/

اره همینجا . حالا دنبال یه فایل به نام README بگردید . حالا بازش کنید ببینید توش چی نوشته !

دیدید . یه راهنمای کامل برای aptitude حکایتمون شده جریان اب در کوزه و ما گرد جهان میگردیم !

دستور man  هم که همیشه در خدمت بشریته و میتونه اطلاعاتی را از اینaptitude بده .

راستی شنیدم به صورت خط فرمانی هم میشه باش کار کرد . خلاصه خیلی چیزا داره باید بیشتر باش سر و کله بزنم .

خوب همین . تاکس خدا حافظ بعدا میبینمت .

راستی یه بنده خدایی یه چیزایی اینجا ترجمه کرده : AptitudeSurvivalGuide

حالا دیگه خدا حافظ .

افکار!

TAGS: None

تاکس اینی که میخوام بگم خیلی ممکنه بی ربط باشه و شایدم خیلی با ربط تصمیم با خودته !

یکم افکار + چاشنی گذشته + چاشنی حال + چاشنی اینده .

قبل از این که با افکار ریچالد استالمن اشنا بشم همیشه خودم را به خاطر یکی سری از خصوصیاتم بازنده میدانستم . البته هیچ وقت نمیتونستم خودمو عوض کنم چون یک بازنده بودن بهتر از این بود که چیزی باشی که نیستی .

ولی ریچالد استالمن  کار بزرگی انجام داد به قول خودش کاری که انجام داد یک هک بود یک هک بزرگ برای بهبود زندگی اجتماع .

تا فبل از ان از این که نمیتونم چیزی را که یاد میگیرم برای خودم نگه دارم و همیشه عادت داشتم به اشتراک بزارم ناراحت بودم . فکر میکردم کارم احمقانه ترین کار دنیاست . چون همیشه ضرر میکنم . دیگران از این اخلاق من سوء استفاده میکند .

ولی ریچالد استالمن یک چیز را به من ثابت کرد . که این کار بلند پروازانه ترین کار و کاملا  دور اندیشی هست . اشتراک اموخته ها مثل کاشتن یک بزره . تو ان را میکاری و ان رشد میکنه و از هر دانه دانه های بیشتری به وجود میاد .که هر کدام از انها اگر کاشته بشن دانه های بیشتر و …. این رشد یک رشد نمایی هست . wow  فکرش را کنید ؟!

ریچالد استالمن به من یاد داد این یه تصور نیست این یک واقعیته .

حالا هرکس دوست داره میتونه فکر کنه این فکر یعنی بازنده بودن ولی من و تاکس میدونیم همیشه برنده ایم .

236753244_fd9f6008f1

پ.ا.ی.ن: ولی خوب حتی اینجور افکار هم قانون میخواد (GPL )

سفر نامه لینوکسی !

TAGS: None

خوب این سفر هم به خیر و خوشی و سلامتی به پایان رسید .

DSC02659

سفر سختی بود . نه به خاطر مسیر و دوری راه بیشتر به خاطر نگرانی هایی که در این سفر داشتم . چون تقریبا اولین سفر انفرادی بود که همش با برنامه ریزی خودم بود , ولی اخر اخرش ادم همیشه خیالش راحته که خدا هست .

تاکس نبودی ببینی چی شد . البته هرجا حرف از لینوکس باشه تو  اونجا هستی! 😀

خلاصه قطار بدون تاخیر به تهران رسید با راهنمایی هایی که از بچه های ابونتو ای ار گرفته بودم به راحتی به جشن رسیدم و انجا جم همه جمع بود . من هم که کلا با یک چمدان سوپرایز انجا رفتم چون بچه های لاگ خوزستان هم از امدن من خبر نداشتند .

DSC02637

و اما , تاکس من در این سفر باید کلی تشکرات داشته باشم . اول از همه از یا حق , بعد از همسفر صبورمان ( هیچ وقت زحمت های پدر مادر را جبرانی نیست ) و بعد از  بچه های ابونتو ای ار ( زنده باد حلقه انسانیت ابونتو ای ار ) .

دوتا خرابکاری  بزرگ در این سفر داشتیم :

۱ – دفتر یاداشت لینوکسی را در قطار جا گذاشتیم . 🙁

۲ – اشتباهی به جای   پارتیشن روت , home/ را پاک کردیم و همه اطلاعات همچون گنجشکی از سر شاخه پرید . ( من چرا شماره این sad ها یادم میره ؟! )

خوب فدای سر خرگوش چالاک ( البته بعد از این که خیالم راحت شد از ۲/۳ مطالبم  + پروژه بک اپ دارم) , بالاخره یک عدد ابونتو ۹.۰۴ به دستمان رسید و نصب گردید . به به چه سرعت بوتی 😀

اونجا انقدر شلوغ شده بود خیلی ها را دیدیدم خیلی ها را هم ندیدیم . ولی انهایی که دیدیم بیشتر از ندیده ها بود .

DSC02634

راستی تاکس این kde کارای نامرد هرچی خواستن به ما گنومیا گفتن lol اخه وقتی چند تا اصفهانی kde کار میشن دیگه کی میتونه با لفظ جوابشونو بده ؟! :D

اما خوب جشن خیلی خوبی بود.

راستی داتکی ها یادم رفت ( زنده باد داتک 😀 )

DSC02635

ولی یه شوخی هایی هم این داتک با ما داشت :

DSC02640

روز بعد هم به نمایشگاه کتاب سر زدیم ولی بیشتر شبیه نمایشگاه انسان بود از بس شلوغ بود فقط ادم میدیدی تا کتاب !

DSC02644

DSC02650

راستی تالا به این فکر کردید که اگر سر کلاس ازمایشگاه منطقی بهتون 7seg بدند و استاد برای چند دقیقه شما را به حال خودتان بزاره چکار میکنید ؟!

من که میدونم 😀

DSC02616

ما هم رفتنی شدیم !

TAGS: None

banner-party904

تاکس دیدی چی شد ؟

ما هم رفتنی شدیم . مثل یک خواب بود ,  یوهو همه چیز جور شد  تا در ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ خودمان را به  تهران برسانیم  و اگه خدا بخواد خودمان را به جشن  ابونتو ۹.۰۴ برسانیم .

وای خدای من ! یعنی به جشن میرسم ؟ همه چیز جوره بقیش با تو !پ.ا.ی.ن .۱: خرگوش چالاک یک هفته ای هست که از راه رسیده و قراره بچه های ابونتو کار ایران امدنش را جشن بگیرن  میپرسید کجا ؟میپرسید کی ؟
زمان: پنج‌شنبه ۱۷ اردیبهشت از ساعت ۹ الی ۱۴
مکان: تهران – خیابان شریعتی – پایین تر از خیابان شهیدبهشتی – خ. اندیشه اصلی – خ. اندیشه پنجم شرقی – خانه معلم.
پ.ا.ی.ن.۲: میپرسید اونجا چی خبره ؟
معرفی توزیعهای خانواده اوبونتو لینوکس، گروه ایرانی و فعالیت صورت گرفته , معرفی اوبونتو لینوکس (امکانات نسخه جدید – تور عملی کار با اوبونتو – سفارشی‌سازی میزکار و میزکارهای فانتزی) , معرفی کوبونتو لینوکس (امکانات نسخه جدید – تور عملی کار با کوبونتو – سفارشی‌سازی میزکار و میزکارهای فانتزی) , معرفی گروه LFEO و پروژه OSPDev.net , پذیرایی میان برنامه و مراسم امضای کلیدهای دیجیتالی (JauntyJackalopeReleaseParty/KeySigningParty) , معرفی سرویسها و امکانات جدید گروه شرکتهای داتک , معرفی پروژه‌های ایرانی ام‌دیک، چغوک و بیلبو , معرفی اوبونتو لینوکس نسخه سرور و امکانات جدید آن . برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار در اوبونتو لینوکس ,معرفی نرم‌افزارهای معادل ویندوزی در لینوکس .

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.