روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

پنل کجا باید باشد ؟

TAGS: None

اگر دو پست به عقب برگریدم من گفتم ۱۰۱ دلیل وجود داره که پنل باید عمودی باشه  و دونستن یک دلیلش کافیه که یه جور صرف جویی در مصرف انرژی محسوب میشه و یک پرسید این یعنی چی ؟

چون خودم هم دقیق نمیدونستم یعنی چی دنبال یک نرم افزار گشتم که حرت موس را روی دسکتاپ ثبت کنه که IOGraphica دیدم . آزاد نیست :/ ولی اجازه دانلودش که آزاده ؟! آره میدونم که ریچالد استالمن گفته تنها راه مبارزه با نرمافزار های غیر آزاد اکیدا استفاده نرکردن از نرم افزارهای غیر آزاده  ولی تنها راه فهموندن کمبود مثلا  یک نوع  نرم افزار آزاد اکیدا استفاده از نرم افزار معادل غیر آزادشه ! 😀

خوب خلاصه از اطرافیانم خواستم تا با این برنامه از حرکت موسشان روی صفحه یک گراف بگیرند و بعد تصویر را برای من بفرستن . اول انتظار داشتم که جمعیت نمونه، حدود ۵۰ نفر باشه ولی  شد ۱۵ نفر !

شرایط آزمایش این بود که شرکت کننده ها از پنل استفاده نکنن و مدت ثبت گراف موس هم ۵ تا ۸ دقیقه بود . این هم از گراف ها :

من زمینه سفید گراف ها رو پاک کردم و تا حدودی هم سعی کردم  طول و عرض ، تصاویرو متعادل کنم تا بشه خطهای حرکت موس ها را روی هم گذاشت و شد این :

خوب احتمالا به این نتیجه میرسیم که اصلا پنل باید وسط صفحه باشه . یه چیزی مثل gnome do یا شکل و شمایل چیزایی که تو KDE دیدم البته در همون ۱۰ دقیقه ای که سراغ Kde رفته بودم! ولی وقتی به این فکر میکنم که برای دست رسی بش باد پنجره ای که بازه را ببندم  پشیمان میشم . البته شاید بشه به یک ایده تازه رسید که مجبور نباشیم پنجره را ببدیم یا جا به جا کنیم . خوب میریم دباره سراغ  پنل، سمت چپ را که باید فراموش کرد . مقایسه گراف های چپ دست ها و راست دستها هم نشون داد زیاد حرکت موس روی صفحه متفاوت نبود که علتشم اینه که  همه طابع جای کلید های اپلیکیشن ها هستیم . در این تصویر پنل بالا و پنل سمت راست تقریبا یک جورند و البته پنل بالا برندست ! اما من یک دفاع دیگه هم دارم! اینو ببیند :

من خطوط حرکت موس را پاک کردم و فقط نقاط  توقف را گذاشتم . من عقیده دارم بیشتر زمانی سراغ  پنل ها میریم که موس قبلش توقف داره یا به عبارت دیگرنقاط توقف موس فاکتور بهتری برای این هستن که بفهمیم تمایل موس روی صفحه به چه سمت هست تا خطوط حرکت . حالا منطقه پر تراکم تر و فاصلشو از پنل ها نگاه کنید .

و این هم دلیل اسرار من بر پنل عمودی ! و خوب از نوع سمت راست بهتره  😉

در جستجوی برنامه ای وب بیس یا غیر وب بیس برای مدیریت کارهای روزانه (قسمت اول )

TAGS: None

خوب اولین سایتی که باش اشنا شدم که خیلی وقت پیشا شاهزاده اسمش را آورد Remember the Milk بود . عضویت توش رایگانه  میتونی کاراتو لیست کنی تگ بزنی و ساعت و اطلاعات دیگه …. (البته من تو لیست برنامه ها کاندیدم با نرم افزارا پولی هیچ میونه ای ندارم و به خاصیت هاشم کاری ندارم ! 😀 )

میتونید اونو به ایمیل و gtalk , Skype  وشماره موبایل و … از این جور چیزا وصل کنید تا کاراتونو یاد اوری کنه.  به برنامه ی outlook و android هم میشه وصلش کرد ولی اون وقت MilkSync میخواد و اونجاست که باید پول بدید !

ولی ادم که همیشه به اینترنت وصل نیست برای اون زمانا داشتن نرم افزارایی مثل Tasque بد نیست ! نکتش اینه که میتونه به اکانت RTM تون (همون Remember the Milk را دارم میگم ) وصلش کنید و اینجوری لیست task هاتون هردو جا با هم تنظیم میشه !

جالبه RTM با google calendar هم سر و سری داره باید پرسید این RTM کجاها نیست !

و بعدی hi task ! هم پولیه هم پولی نیست !‌ یعنی هرچی پول بدی آش میخوری !

از کارکردن باش بیشتر از  Remember the Milk خوشم امد . احساس کنترل بیشتری داشتم .

یکی از امکاناتی که داشت و من در RTM ندیدم امکان ایجاد یک تیم کاری بود .

مثلا بخشایی مثل All day events و اون تقویم که توی عکس بالا  تقریبا مشخصه و شکل وارد کردن اطلاعات هر task خیلی مورد پسند تره برای من . توی تنظیماتش چیزی به عنوان خبر دادن از طریق موبایل و مسنجر و اون گذینه هایی که برای RTM بود ندیدم و فقط از طریق ایمل بتون کارتونو گوشزد میکنه ولی من نمره ی بالاتری نسبت به RTM بش میدم و تو لیست کاندید هست .

google task رو امتحان کردید ؟! کلا تا اسمش امد بش خوش بین نبودم ! برای استفاده ازش باید کروم داشته باشید و بعد هم از اینجا install رو میزنیمو تمام ! البته برا ایران …. :/ دیگه بقشو خودتون میدونید حرف تکراری نمیزنیم !

اگر به google calendar سر بزنید اونجا هم task  را میبینید و کرومی هم نمیخواید ! خوب اصلا ادمو غافلگیر نمیکنه ! یک لیست task که میتونید تاریخشونو وارد کنید و دیگه هیچی ! خوب واقعا حق داشتم بد بین باشم !

خوب برنامه بعدی task coach وب بیس نیست ! هیچ وابستگی هم به  وب نداشت کاملا خود مختاره !‌

داشتن چیزایی مثل time line و ثبت زمان هر task  باعث میشه  تو لیست برنامه های کاندید قرار بگیره  ولی به خاطر این که اصلا با نت و وب میونه ای نداره(خوب من چیزی نیافتم) نمره ی خوبی نمیگیره .

میرسیم به  Evolution چیز خاصی نداشت فقط میشد task ها رو کامپیوترتون یا روی وب ذخیره کنید ! دیگه چیز جالبی ندیدم این یکی که تو لیست من نیست .

یه چیزی رو میدونید ؟! این task managera خیلــــــــــــــــــــــــــــــــی زیادن , بقیق باشه برای بعدا.

 

چندتا خورده ریز برای زندگی بهتر ! (ویژه گنومی ها )

TAGS: None

یک سری خرده ریز هستن که اگه نباشن واقعا زندگیم سخت میشه!!!

۱ – خیلی مهمه که وقتی روی یک پوشه و یا دسکتاپ و صفحه , از ناتیلوس راست کلیک میکنید همیچین گزینه ای توی لیست باشه:

“open in therminal ”

پس nautilus-open-terminal را نصب کنید .

۲  – Ctrl+Shift+W ( الان نزن ! )

۳ – ۱۰۱ دلیل وجود داره که پنل باید عمودی باشه و یکی از اون ۱۰۱ دلیل کاهش مصرف انرژی هست ! نیازی هم به دونستن دلیل های دیگه نیست ! اگر راست دستید پنل اصلی سمت راست باشه و اگر چپ دستید سمت چپ !

۴ – panel اضافه برای برنامه ها و فایل هایی که باید دم دست باشن . برای نمونه :

۵ – چطور میتونی زنده باشی وقتی نمیدونی چه فونتهایی رو سیستمت نصب هست ؟ احتمالا میخوام بگم نصب gnome-specimen مهمه .

۶ – شما که نمیخواید بگید ,هر وقت سایز عکسی را میخواید عوض کنید ,این کارو با gimp انجام میدید ؟ !خوب خیالم راحت شد فکر کردم ممکنه nautilus-image-converter را نشناسید !

۷ – اگر کامپیز و screenshot نباشه چجور زندگی میکنین ؟

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.