روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

inkscape+office

TAGS: None

خیلی وقت بود که اینجا چیزی ننوشته بودم! حتی دامین هم تغیر کرده:)) خوب و اما! دوستایی که من را میشناسن میدونن خیلی از برنامه Inkscape خوشم میاد و خیلی هم ازش استفاده میکنم. دوستایی که بیشتر من را میشناسن میدونن که ترجیح میدم همه کار هامو با inkscape انجام بدم حتی اگر خیلی به ماهیت این برنامه مربوط نباشه!مثلا چند تا از اون کارها:

دوست دارم داکیومنت هام را با این برنامه تهیه کنم! مخصوصا اگر قراره عکس و چیزی بیش از نوشته باشه! یا حتی با inkscape، اسلاید هام را بسازم!به نظر من این کارها را خیلی راحت میشه با inkscape انجام داد ولی نه خشک و خالی! نیاز به یه سری extension های جالب داریم. توی اسلاید زیر extension ها رو معرفی کردم و این اسلاید [1] را هم با برنامه Sozi ساختم :

برای دیدن اسلاید روی عکس کلیک کنید
برای دیدن اسلاید روی عکس کلیک کنید

 

احتمالا میدونید که فرمت خروجی پیش فرض Inkscape فرمت SVG هست.این فرمت تصاویر وکتور هست و تصاویر وکتور هم خاصیت خودشون را دارند ولی علاوه بر اون این فرمت از خانواده xml محسوب میشه و بنابراین ویژگی های این خانواده را به ارث میبره! بزار بتون بگم که منظورم از این وراثت چی هست!! مثلا توی ویکی پدیا و مدیا تمام تصاویر وکتور با فرمت SVG هستند. با این پیش فرض تصویر نوار زمان لینوکس را در نظر بگیریدو همچنین زبان xhtml را!

  • میدونید که توی xhtml شما میتونید یک قسمت هایی از متن را به یک آدرس  لینک کنید، پس توی svg هم باید بتونید! خوب اگر به عکس نوار زمان لینوکس دقت کنید میبینید که اسم تمام توزیع ها به یه صفحه یا سایتشون لینک شده.
  • فایل xhtml را میتونید با text editor ها ویرایش کنید این ویژگی برای svg هم صادقه. همین فایل نوار زمان لینوکس را ذخیره کنید و با یه ویرایشگر متنی باز کنید تا متوجه بشید که موضوع چی هست!
  • در xhtml چون text هست قابلیت این را داده که توش جستجو کنید. خوب توی صفحه‌ای که تصویر نوار زمان لینوکس باز هست کلید ctrl+F بزنید و اسم یک توزیع را جستجو کنید!منظورم اینه که میشه توی متن های عکس جستجو کرد.
  •  و هر چیز دیگه ای که از ویژگی های خانواده xml باشه را svg هم داره! از جمله این که با تمام مرور گرهای مدرن باز میشه 😉

 

[1]اسلاید در slideshare.

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.