روز شمار شروع !

وبلاگی که روزهای آشنایی با گنو و لینوکس را میشمارد.

کمیک – 6

TAGS: None

inkscape+office

TAGS: None

خیلی وقت بود که اینجا چیزی ننوشته بودم! حتی دامین هم تغیر کرده:)) خوب و اما! دوستایی که من را میشناسن میدونن خیلی از برنامه Inkscape خوشم میاد و خیلی هم ازش استفاده میکنم. دوستایی که بیشتر من را میشناسن میدونن که ترجیح میدم همه کار هامو با inkscape انجام بدم حتی اگر خیلی به ماهیت این برنامه مربوط نباشه!مثلا چند تا از اون کارها:

دوست دارم داکیومنت هام را با این برنامه تهیه کنم! مخصوصا اگر قراره عکس و چیزی بیش از نوشته باشه! یا حتی با inkscape، اسلاید هام را بسازم!به نظر من این کارها را خیلی راحت میشه با inkscape انجام داد ولی نه خشک و خالی! نیاز به یه سری extension های جالب داریم. توی اسلاید زیر extension ها رو معرفی کردم و این اسلاید [1] را هم با برنامه Sozi ساختم :

برای دیدن اسلاید روی عکس کلیک کنید
برای دیدن اسلاید روی عکس کلیک کنید

 

احتمالا میدونید که فرمت خروجی پیش فرض Inkscape فرمت SVG هست.این فرمت تصاویر وکتور هست و تصاویر وکتور هم خاصیت خودشون را دارند ولی علاوه بر اون این فرمت از خانواده xml محسوب میشه و بنابراین ویژگی های این خانواده را به ارث میبره! بزار بتون بگم که منظورم از این وراثت چی هست!! مثلا توی ویکی پدیا و مدیا تمام تصاویر وکتور با فرمت SVG هستند. با این پیش فرض تصویر نوار زمان لینوکس را در نظر بگیریدو همچنین زبان xhtml را!

  • میدونید که توی xhtml شما میتونید یک قسمت هایی از متن را به یک آدرس  لینک کنید، پس توی svg هم باید بتونید! خوب اگر به عکس نوار زمان لینوکس دقت کنید میبینید که اسم تمام توزیع ها به یه صفحه یا سایتشون لینک شده.
  • فایل xhtml را میتونید با text editor ها ویرایش کنید این ویژگی برای svg هم صادقه. همین فایل نوار زمان لینوکس را ذخیره کنید و با یه ویرایشگر متنی باز کنید تا متوجه بشید که موضوع چی هست!
  • در xhtml چون text هست قابلیت این را داده که توش جستجو کنید. خوب توی صفحه‌ای که تصویر نوار زمان لینوکس باز هست کلید ctrl+F بزنید و اسم یک توزیع را جستجو کنید!منظورم اینه که میشه توی متن های عکس جستجو کرد.
  •  و هر چیز دیگه ای که از ویژگی های خانواده xml باشه را svg هم داره! از جمله این که با تمام مرور گرهای مدرن باز میشه ;)

 

[1]اسلاید در slideshare.

کمیک – 5

TAGS: None

روز گذر – ۹۲/۰۶/۱۶ – یاد میگیری

TAGS: None

تاکس، دوست خوبم، یه وقت هایی یاد میگیری که آدم ها رو با تمام رفتارها و تعبیرهاشون درک کنی، صبور باشی و دوست داشته باشی. اون لحظه حس میکنی بزرگ شدی ولی بزرگ شدن سخته. تاکس، دوست خوب من، یه وقتایی یاد میگیری که انتظاری نداشته باشی، اون لحظه حس میکنی بزرگ شدی، ولی بزرگ شدن سخته. تاکس دوست خوب من، یه وقتایی میفهمی و فشار را تحمل میکنی تا به مقصد برسی و اون وقت حس میکنی بزرگ شدی ولی بزرگ شدن سخته. تاکس دوست خوب من، یه وقتایی یاد میگیری اشتباهاتت را انکار نکنی و اونوقت حس میکنی بزرگ شدی، ولی بزرگ شدن سخته.تاکس دوست خوب من، بیا لبخند بزنیم!

ابزار زیاده

TAGS: None

این روزا برعکس قدیم ابراز برای هر کاری زیاده! حتی مسیر های انجام یک کار هم زیاده!

قبلا ها این همه راه حل برای یک کار وجود نداشت ، مثلا وقتی غذا میخواستیم بخوریم لیست غذاهایی که میتونستیم درست کنیم و مواد غذایی که داشتیم محدود و مشخص بود.برای لباس پوشیدن نوع پارچه و رنگ ها و مدل ها محدود بود. برای چاپ یک کتاب ابزار و راه ها محدود و مشخص بود. برای خرید ماشین ، کامپیوتر و … همه چیز محدود و مشخص بود. گاهی اصلا بیش از یک انتخاب نداشتیم پس مغز ما درگیر انتخاب نمیشد و یا وقت ما برای پیدا کردن مسیر سپری نمیشد.

الان تو دوره ای زندگی میکنیم که راه ها و انتخاب ها زیاده، مثلا شما یک چسب نواری را به چندین روش میتونید ببرید! با کارد، با دندون، با قیچی ، با تیغ و یا میتونید یکی از این جا چسبی ها که خودش ابزار بریدن را داره بخرید و روی میزتون بزارید!تازه چسب ها خودشون هم تنوع بالایی دارن ، شیشه ای کاغذی و با عرض های جورواجور.تو این دوره خیلی مهمه که ببینی چی میخوای و بعد خوب بگردی ببینی چی هست! دیگه کلمه ای به نام وجود ندارد ، وجود ندارد! برای همه ی مشکلات یا یک راه حل وجود داره یا با قاطی کردن چند تا ابزار یه راه حل به وجود میاد و یا یه سری ادم هست که بشون مشکل را میگی و راه حل تحویل میدن.

تو این دوره  یه اپلیکیشن جدید توی مغز ادم ها باید نصب بشه به نام مدریت راه حل ها!

 

*پ.ن : فقط وقت داشتم یه چیزی بنویسم و در باره غلط املایی ها معذرت میخوام!  وقتش نیست پیداشون کنم :D

شنبه ها و ایده ها – جلد پارچه ای

TAGS: None

یک ایده که چند روز پیش  دیدم جلد کردن دفتر و دفتر یاداشت با پارچه هست .

میتونیم با پارچه های جورواجوری دفتر هامونو جلد کنیم! من که از دیدنش خوشم امد.  از پارچه های اضافی و یا حتی لباسهایی که دیگه استفاده ندارند هم میشه برید و به عنوان جلد ازشون استفاده کرد .

 

نارسیس و تاکس – دستخط

TAGS: None

شنبه ها و ایده ها – شوخی با مرد ویتورین

TAGS: None

این طرح را توی یه تبلیغ برای تیشرت دیدم.  این که طرح  مرد ویتورین  داوینچی را به این شکل در آورده خیلی ایده ی جالبی به نظرم آمد. زیاد پیش آمده ببینم  یه طرح معروف را تغیردادن  ولی خیلی کم پیش میاد که طرح جدید مضحک  به نظر نیاد. به نظرم این طرحه توی تغیر برنده بوده. :) )))

از این به بعد – شنبه ها و ایده ها

TAGS: None

دقت کردم که دیدن ایده های جالب چقدر روحیه ی من یکی را عوض میکنه ، بعدش هم تصمیم گرفتم هر شنبه در باره ی یک ایده که دورو ورم میبینم توی وبلاگم حرف بزنم.

ایده ای که پیدا میکنم میتونه هر چیزی و در باره ی هر چیزی، یعنی از یه طرح جوراب  تا یه کد برنامه باشه ! تنها محدودیتش اینه که  برام جالب و جدید باشه!  :)

مرغ سحر

TAGS: None

واو!

واقعا نیاز داشتم یه همچین موزیک ویدییویی ببینم تا روزم  را با یه احساس خلاقیت و فکر خیلی خوب شروع کنم .

باخودم گفتم  حتما با دیگران هم به اشتراک بزارمش تا اونها هم احساس خوبی پیدا کنند.

مرسی ازاشخاصی به نام عماد عامری و مرتضی نی داوودی و امیر عظیمی و ….  مرحوم محمد تقی بهار.

© 2009 روز شمار شروع !. All Rights Reserved.

This blog is powered by Wordpress and Magatheme by Bryan Helmig.